BugiNet

Nekritizuji, nepoučuji, vzdělávám

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Recenze Zatoichi (Samuraj)

Zatoichi (Samuraj)

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

V roce 2003 natočil japonský režisér Takeshi Kitano film o slepém mistru meče Zatoichim podle povídky Kana Shimozavy. Chci vás s tímto filmem seznámit ze dvou důvodů. Za prvé: japonských a zároveň kvalitních filmů se u nás moc nevidí a za druhé: tento film se mi velmi líbil.

Zatoichi

Film Zatoichi (v ČR i SR je distribuován pod názvem Samuraj) se odehrává v 19. století, kdy mnohá japonská města a vesnice ovládaly kruté gangy. Zatoichi je slepý poutník, který se živí hazardními hrami (především hrou v kostky) a jako masér. Pod jeho chatrným zevnějškem se ale skrývá skutečný mistr meče, který se nebojí postavit i značné přesile.

Zatoichi

Jednou na svých cestách objeví zapadlou horskou vesnici, kterou sužuje nelítostný Ginzův klan. Zároveň se Zatoichim se ve zde objeví Ronin (samuraj - osobní strážce - bez pána), který zde hledá práci, aby mohl nechat léčit svou nemocnou manželku. Díky němu následně Ginzo vyvraždí veškerou svoji konkurenci, čímž se stane neomezeným pánem nad obyvateli vesnice a jejich životy.

Zatoichi

A tak dále a tak dále. Nebudu vám prozrazovat děj. To by ode mě nebylo příliš chytré. Můžu ovšem prozradit, že film je protkán potoky krve, ale zároveň se zde objevují scény, u kterých se i srdečně zasmějete. Jako například, když kolem Zatoichiho začne běhat hloupý klučina, který se chce stát samurajem.

Dám vám jednu radu. Až uvidíte kopáče pracující na poli, dobře si všímejte toho, co dělají a pokud budete pozorní, určitě příjdete na to, co mám na mysli. Bohužel nevím, jak je to v českém dabingu, ale když v japonštině uslyšíte průpovídku o želvách, zjistíte, jak dokáže být tento jazyk zajímavý.

Zatoichi

Film Takeshiho Kitana není ani zdaleka prvním o tomto japonském hrdinovi. První série snímků byla natočena již někdy v 60. letech minulého století. Tento ovšem dost vybočuje ze zaběhnutých kolejí. Za zmínku jistě také stojí vznik tohoto filmu. Takeshi Kitano se na natáčení Zatoichiho připravoval plných 10 let, během nichž Kitano strávil víc než 6000 hodin tréninkem bojových umění. Aby se co nejvíc vžil do hlavní postavy, chodil přes dva roky s odbarvenými vlasy. U nás nic neobvyklého, ale jako Japonec... Natáčecí štáb měl 511 lidí. Všechny akční scény (natočeno bylo 108, ale použito jen 34) se točily na dvě kamery. Nakonec se použily ty záběry, které byly dynamičtější. Samotný film se stříhal půl roku a nakonec získal 9 mezinárodních filmových cen.

Film Zatoichi (Samuraj) vám vřele doporučuji. A pokud vám můžu radit, tak si jej vychutnejte v původním znění s titulky.

 

Newsflash

1) Moje matka mě naučila OCENIT DOBŘE ODVEDENOU PRÁCI: "Jestli se hodláte navzájem zabít, udělejte to laskavě venku právě jsem uklidila!"