BugiNet

Nekritizuji, nepoučuji, vzdělávám

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home

Přechod na letní čas

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Vždy jsem byl a pořád jsem odpůrcem přechodu na letní čas. Osobně s tím mám velké problémy a vstávat do práce místo v 4:25 už v 3:25, to mi opravdu nepříjde jako dobrý nápad.

Hodiny

Letos navíc končí platnost Nařízení vlády o zavedení letního času ze dne 20.6.2001. V tom bych mohl spatřovat jistou naději, že se letní čas opět povede zrušit. Nechme se překvapit.

Na přechodu z letního na zimní čas byla teké závislá povinnost řidičů svítit po celou dobu jízdy. Tato povinnost jim, společně se zimním časem, končí. Tedy až do 1. července tohoto roku, kdy začne platit nový silniční zákon a s ním povinnost svítit celoročně. Tímto bych se chtěl připojit k výzvě: Řidiči, sviťte pořád. Přispějete k bezpečnosti provozu na našich silnicích.

Víte, jaký je všeobecný názor na letní čas? Podle průzkumů provedených v Rakousku, Německu a Švýcarsku (toto lze vztáhnout na celou Evropskou unii a tedy i na Českou republiku) 91% tamních obyvatel považuje přechod ze zimního času na letní za otravný a postrádající smysl. Většina dotázaných si také nemůže vzpomenout, kdy se posunuje čas o hodinu dopředu a kdy zpátky. Více než 70% se v tomto spoléhá na místní sdělovací prostředky. Tedy pokud by je včas neupozornily noviny, rádio či televize, nevěděli by o této změně.

A jaký je Váš názor? Jste s touto situací spokojeni, nebo jako já nadáváte a divíte se, že ani taková masa voličů nedokáže pohnout svými zákonodárci? Kdysi jsem četl, že letní čas u nás nemůže být zrušen, protože to po nás vyžaduje Evropsá unie. To je ovšem nesmysl. Co se týče této úpravy času, existuje pouze nezávazné doporučení Evropské unie a v tom je jistě podstatný rozíl. Navíc věřím tomu, že pokud by se povedlo zrušit letní čas u nás, netrvalo by to dlouho a další země by následovaly našeho příkladu. Je mi ovšem jasné, že my s největší pravděpodobností první nikdy nebudeme. Nemůžeme přece vyčnívat z řady, že?

 

Newsflash

Tohle originální blahopřání mi právě poslal můj bratr. Moc mu děkuji.